تمدید اعتبارنامه‌ی بین المللی آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه دانشگاه شریف

به گزارش روابط عمومی؛ دکتر امیرحسین جهانگیر مدیر آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی از تجدید اعتبار نامه بین المللی نظام کیفیت ISO/IEC17025 و افزایش دامنه ی این آزمایشگاه به آزمون امنيت تجهيزات شبكه ارتقا خبر داد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان امروز را به یک جامعه اطلاعاتی تبدیل کرده است که در آن دسترسی و استفاده از اطلاعات نقش محوری و تعیین کننده در پیشرفت و امنیت کشورها دارد. با توجه به گسترش روزافزون این فناوری در عرصه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی کشور و نیز عدم وجود مرجعی مناسب برای ارزیابی تجهیزات مرتبط، "آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه" با حمایت مرکز تحقیقات مخابرات ایران در تابستان 1388 در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف شروع به کار کرد. این آزمایشگاه پشتیبان، بازوی فنی و همکار موسساتی مانند موسسه استاندارد و سازمان تنظیم مقررات بوده، به عنوان مرجعی برای آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه، خدمات فنی و مشاوره‌ای ارائه می‌نماید و در حال حاضر نیز مرجع ارزیابی و تائید نمونه تجهیزات شبکه سازمان تنظیم مقررات و سازمان استاندارد کشور می باشد.
وی افزود؛ در دانشگاه‌ها و واحدهای تحقیقاتی، نتایج آزمایش اساس تصمیم‌گیری‌های تجاری، تولید محصول، پیشبرد علم، ارائه تئوری‌ها و نظریات علمی و اکتشافات جدید می باشد. نتایج آزمايشگاهها در دستگاه‌های نظارتی ملاك اعلام نظر در خصوص رد یا قبول فرآورده یا محصول است. بنابراین پر واضح است كه صحت و درستی نتایج آزمون اهمیت بسیار زیادی دارد. با توجه به اهمیت آزمايشگاهها، تعیین ملاكی برای ارزیابی و اعلام نظر در خصوص نتایج آنها بسیار اساسی است كه این ملاك همان سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه است.
دکتر جهانگیر خاطرنشان کرد؛ استاندارد ISO/IEC-17025 تعیین کننده ی الزامات مدیریتی و فنی برای کیفیت و احراز صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون می‌باشد. این استاندارد شامل کلیه الزاماتی است که آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون باید آنها را برآورده سازند تا بتوانند اثبات کنند که یک سیستم کیفیت را به کار گرفته و از نظر فنی داراي صلاحیت ارائه نتایج معتبر هستند. این استاندارد نظام مدیریتی و الزامات فنی آزمایشگاه را مورد توجه قرار می‌دهد. نظام مدیریتی در این استاندارد به ساختار سازمان برای مدیریت فرآیندها و یا فعالیت‌های آن اطلاق می‌شود که منابع سازمان شامل محصولات و خدمات آن را به گونه‌ای مدیریت کنند که برآورنده اهداف سازمان یا نیازمندی‌های کیفی مشتریان باشد و در عین حال با مقررات بیرونی سازمان نیز تطابق داشته باشد.
دانشیار دانشکده ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در ادامه صحبتهایش گفت: در صورتی که آزمايشگاه‌ها الزامات استاندارد ISO/IEC-17025 را برآورده نمایند و توسط مراجع ذیصلاح بین المللی تأیید صلاحیت شوند، پذیرش نتایج آزمون و کالیبراسیون آنها در سطح بین المللی آسان خواهد شد. به کارگیری این استاندارد همکاری بین آزمايشگاه ها و سایر سازمان‌ها را تسهیل و به تبادل اطلاعات، تجارب و نیز هماهنگ کردن استانداردها و روش‌های اجرایی کمک می‌کند که خوشبختانه اين تاييد از سوي موسسات بين المللي گواهي دنده ايزو 17025 براي دانشگاه صنعتي شريف رخ داد.

دکتر جهانگیر یادآور شد؛ ارتقا سطح آزمایشگاه‌های عضو و کسب اعتبار بین المللی، افزایش اطمینان از صحت نتایج ارایه شده توسط آزمايشگاه‌ها، کسب اطمینان از کالیبره شدن مستمر تجهیزات آزمايشگاه‌ها، تسهیل همکاری میان آزمايشگاه‌ها و سایر سازمانها، استاندارد کردن روشهای اجرایی و مدیریتی آزمايشگاه‌ها، ارتقاء سطح مشتری مداری آزمايشگاه‌ها، امکان پذیرش آزمايشگاه‌ها به عنوان آزمایشگاه مرجع از طرف موسسه استاندارد و امکان ارایه خدمات در سطح بین المللی، از دیگر مزایای اخذ این استاندارد می باشد.


مدیر آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد؛ آزمون‌های کارایی و تایید نمونه انواع قراردادهای شبکه لایه دوم و سوم شامل آزمون‌های انطباق، عملكرد و كارآیی بر روی تجهیزات شبکه، مثل سوئیچ و مسیریاب IPv4/v6 انجام می‌دهد. این آزمایشگاه در سال 1389 موفق به كسب گواهی بین المللی تائیدیه صلاحیت مطابق با استاندارد ISO/IEC-17025:2005 شد. دامنه کاربرد نظام کیفیت آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه IPv4 و IPv6 در برگیرنده کلیه الزامات استاندارد ISO/IEC-17025:2005 بجز بند 5-7 (نمونه برداری) جهت انواع آزمون‌های کارایی، عملکردی و انطباق تجهیزات شبکه می‌باشد. در آزمون‌های کارایی، نرخ برون دهی، تاخیر و اتلاف بسته‌ها در شرایط مختلف ارزیابی شده و نتایج آن ارائه می‌شود. به منظور سازگاری دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف در شبکه، این تجهیزات باید بتوانند آزمون‌های انطباق را بر اساس استانداردهای تعیین شده با موفقیت بگذرانند. با توجه به اینکه تجهیزات شبکه بسیار متنوعی بصورت اصل و تقلبی در بازارهای بین المللی وجود دارد و عملکرد آنها به خصوص در شبکه زیرساخت، تاثیر بسیار زیادی در عملکرد لایه‌های بالاتر مثل بانک‌ها و دیگر کاربران دارد، بنابراین ممیزی و ارزیابی تجهیزاتی که قرار است در شبکه‌ها داخل کشور به کار گرفته شود بسیار حیاتی است تا از ورود تجهیرات تقلبی و بالطبع اخلال در شبکه ارتباطی کشور جلوگیری شود.
دکتر جهانگیر در پایان صحبتهایش گفت: با توجه به نیاز مبرم در کشور برای آزمون و ارزیابی امنیتی تجهیزات شبکه، با تلاش کارشناسان، آزمایشگاه در سال 1395 موفق به اخذ مجدد گواهي نامه مزبور و همين طور افزايش دامنه آن به حوزه آزمون امنيت تجهیزات شبکه شد. بنابراین علاوه بر آزمون‌های کارایی و انطباق تجهیزات سوئیچ و مسیریاب شبکه، آزمون امنیت حفاظ و سامانه تشخیص و جلوگیری از نفوذ نیز در آزمایشگاه انجام قابل انجام شد و با اضافه شدن حوزه امنیت، دامنه کاربرد نظام کیفیت آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه، مورد تایید بیش از 20 مرجع بین‌المللی قرار خواهد گرفت.
منبع: وب سایت دانشگاه صنعتی شریف

عکس خوانده نمی شود